program

16.06.2013 NA WŁASNYCH ZASADACH. DZIAŁAMY  NIE GRAMY!

14.00-23.00 filmy/wystawa/spotkania/dyskusje/gra/voku/koncert

14.00-15.00 WolnaKuchnia obiad dla wszystkich!

od 14.00 wystawa „Powstanie z gruzów”
Czy zawodowi kamienicznicy, przejmujący dziś za darmo tysiące domów, mają prawo mówić o przywracaniu „historycznej sprawiedliwości”? Jako światowy wyjątek, powojenna Warszawa dosłownie powstała z ruin wysiłkiem mieszkańców/nek tego i innych miast, pracujących często za darmo w zamian za obietnicę życia i mieszkania w mieście bez gruzów. Odbudowa zrujnowanej wojną Warszawy pochłaniała połowę budżetu całego kraju w pierwszych powojennych latach. Wiele stołecznych budynków wzniesiono na nowo dosłownie kosztem innych miast, z materiałów im odbieranych – w samym 1950 roku do stolicy powędrowały 163 miliony zabytkowych cegieł z Wrocławia, zebranych przez specjalne brygady wyburzeniowe. Poszczególne wersje historii niejednokrotnie służyły uzasadnianiu dominacji i płynących z niej zysków. Oddajemy historię Warszawy w ręce jej prawdziwych właścicieli: mieszkańców i mieszkanek tego miasta, wyrzucanych dziś z domów, za które rodzice zapłacili własnym potem.

od 14.00 gra „Na własnych zasadach?” Tragikomiczna gra, w której czasem zbierasz tylko ujemne punkty. Przekonaj się, jak rozmaite osoby funkcjonują w systemie, na którego powstanie nie miały wpływu. Zobacz, czy i jaki mają wybór. Zagraj w życie i spróbuj wygrać.

15.00 [sala A] „Specjalne Strefy Wyzysku” – film i dyskusja z reżyserką na temat warunków pracy oraz strategii oporu w fabrykach Specjalnych Stref Ekonomicznych

Autorki filmu powracają do końca lat 80., kiedy w Polsce rozpoczęła się transformacja ustrojowa. Ważną rolę w tych procesach odegrała kwestia zadłużenia PRLu i pozyskanie nowych kredytów na sfinansowanie reform ustrojowych. Zachodnie rządy, banki i międzynarodowe korporacje postawiły wówczas szereg warunków, w tym likwidację wielkich zakładów pracy zwłaszcza w przemyśle ciężkim. Terapia szokowa spowodowała wzrost bezrobocia i ubóstwa. Od 1989 do 2011 liczba miejsc pracy zmniejszyła się prawie o 6 mln. Wysokie bezrobocie, represyjna polityka socjalna i niepewne formy zatrudnienia zmusiły masy ludzi do pracy w najgorszych warunkach lub do emigracji. Zmiany te w szczególności dotknęły kobiet z nisko i średnio-dochodowych gospodarstw domowych.
Dokument – w oparciu o wywiady z pracownicami i pracownikami – ujawnia przyczyny, jakie skłoniły ich do przystąpienia do strajku w jednej ze Specjalnych Stref Ekonomicznych w 2012 roku.

15.00 [sala B] Po co komu związki partnerskie? Dyskusje wokół manifestu >Nie chcemy się żenić, chcemy się pieprzyć!< – spotkanie z Marzen z wrocławskiego kolektywu Q Alternatywie

16.00 [sala B] „Queer, czyli społeczne_i inaczej” – miniwykład i dyskusja nad tekstami – prowadzą Tomek Sikora i Martyński
Chcemy wystąpić przeciwko kilku dość powszechnym przekonaniom dotyczącym teorii i praktyki kłir. W naszym ujęciu kłir jest projektem radykalnie otwartym na poszukiwaniu realnej zmiany relacji społecznych, w szczególności zaś jest krytyką nie tylko – co oczywiste – (neo)konserwatywnych konceptualicji wspólnoty/tradycji/narodu, ale także (modernizacyjnego) liberalnego i neoliberalnego języka politycznego, który obecnie zdominował myślenie o polityczności w ogóle.
+ dyskusja nad tekstami – do ściągnięcia tutaj
[hasło podajemy na priv: nawlasnychzasadach@hushmail.com]

17.00 [sala A] „Lekarze w służbie mroku” – film (2013 USA)
Udział lekarzy i psychologów w torturach wojny z terrorem jest wyjątkowo aktualny w związku z trwającym – i przemilczanym w polskich mediach – strajkiem głodowym w Guantanamo. Powszechnie znane są koszmarne zdjęcia tortur z więzienia Abu Ghraib w Iraku. Nie wszyscy  wiedzą, iż w archipelagu tajnych więzień CIA rozmieszczonych po świecie  zapewne także w Polsce, w Starych Kiejkutach  obchodzono się z więźniami w podobny sposób. Jeszcze mniej osób wie, iż lekarze i psycholodzy odegrali kluczową rolę w przygotowaniu i wykonywaniu tych tortur. Zamiast stanąć w obronie więźniów, przeistoczyli się we wspólników kata, starannie rejestrując efekty różnych tortur i utrzymując więźniów przy życiu wyłącznie po to, aby można było im dalej zadawać cierpienia.
Film Marthy Davis – pracującej na co dzień jako psycholożka kliniczna – nie epatuje torturami, jak to robi np. amerykańska produkcja fabularna „Wróg nr 1”. Są one wyłącznie inscenizowane, w sposób o wiele łagodniejszy niż ich wersja rzeczywista.

17.00 [sala B] Anarchia relacyjna – w stronę nowego paradygmatu relacji między osobami ludzkimi, wszystkimi istotami i całym światem”
– rozmowę inicjuje Furja (UFA)

18.00 [sala B] „Antykapitalizm w sposobie działania”  spotkanie z Tamarą i Karoliną z krakowskiego kolektywu Kikimora
Dziewczyny opowiedzą o tym, jak działają jako grupa anarchofeministyczna i queerowa, jak budują grupę w oparciu o niehierarchiczne zasady, jak nie udaje się zdziałać tak wiele, ile by chciały, i dlaczego to nie ma znaczenia. Odpowiedzą też na pytania, dlaczego nie ma ich na Kongresie Kobiet i gdzie chciałyby być.

18.15 [sala A] „Tortury CIA w Polsce: udział władz, wytwarzanie zgody, obojętność” – dyskusja
Udział wezmą prawnicy/czki i działaczki/cze centrum praw konstytucyjnych w USA, zajmujący się sprawą więźniów CIA, strajkujących dziś w Guantanamo.

19.00 [sala B] „Syria: wojna domowa, wojna klasowa odpowiedź lewicy w Europie” – rozmowa z Magdą Qandil i działaczami syryjskimi

20.00 [sala B] „Reprywatyzacja, strajki czynszowe i walki o prawo do dachu nad głową w Warszawie” – otwarte spotkanie z grupami lokatorskimi i skłoterskimi z Wwy (WSL, KOL, Syrena)

21.00 koncert
Szczepan Kopyt (solo) kawałki z nowego płytomiku
Marburg Live dźwięk/wizualizacje